اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست؟


اسید کلریدریک و یا جوهر نمک یک محلول شفاف، بی‌رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلرید (HCl) در آب است. یک اسید معدنی بسیار خوردنده و یک اسید قوی با استفاده‌های صنعتی زیادی است. هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در اسید معده یافت می‌شود. پی‌اچ (pH) این اسید بین ۰ تا ۲ می‌باشد.با فرمولاسیون HCL به دلیل اینکه پایه مواد شیمیای می باشد کابرد گسترده ای دارد.

کاربرداسید کلریدریک (جوهرنمک) :


● احیا اوره
● پرداخت چرم
●نظافت و خانه داری
●تهیه اتیلن دی کلراید.
●خالص سازی نمک طعام.
● صنعت ساختمان سازی
●برداشتن رسوب بویلرها
●برداشتن رسوب بویلرها
● تولید انواع مواد شیمیایی
●اسیدید کردن چاه های نفتی
● شستشو و اسید شویی فلزات
● در بسیاری از پروسه های غذایی
● پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک
● خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات
● تمیز کننده ها و پاک کننده های خانگی و صنعتی
● تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط اسید کلریدریک تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب.
●کنترل ph و خنثی سازی : اسید کلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی ، دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.
●تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.
● قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن ، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت ۱۸% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.