دیفیوزر

دیفیوزرچیست؟

دیفیوزر در لغت به معنای پخش کننده و یا منتشر کننده است، که در صنایع مختلفی همچون آب و فاضلاب کاربرد گسترده ای دارد. در واقع وظیفه دیفیوزر تزریق اکسیژن به محیط آب به منظور استفاده میکروارگانیزم ها از اکسیژن و ایجاد شرایط مطلوب برای رشد و تکثیر آنها در محیط است.به دیفیوزرها، افشانک هوادهی نیز گفته میشود.دیفیوزر هوادهی فاضلاب یا دیفیوزر ممبرانی وظیفه تزریق هوای تولید شده توسط بلوئر را دارند. بهترين نوع ديفيوزرها برای هوادهی، ديفيوزر حباب ريز دیسکی می باشد. زيرا هر چه اندازه حبابها ريزتر باشد تعداد حباب ها افزایش یافته و سطح تماس حباب با مایع افزایش می یابد. در نتیجه اكسيژن رسانی به فاضلاب بيشتر و با سرعت بالاتری انجام مي یذيرد.به منظور انتقال و پخش هماهنگ هوا از دستگاه بلوئر از دیفیوزر یا همان افشانک یا نازل استفاده می شود. تعداد دیفیوزر های مورد نیاز با توجه به ظرفیت بلوئر مصرفی تعیین می گردد. همچنین برای جهت تعیین میزان فشار بلوئر میزان افت فشار هر دیفیوزر حدود ۵۰ میلی بار در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است میزان ارتفاع استخر یا همان عمقی که دیفیوزر در آن قرار دارد با راندمان هوادهی ارتباط مستقیم دارد.

نقش دیفیوزر ها در هوارسانی

در پروسه ‌های هوازی یکی از ارکان مهم، انتخاب پخش کننده‌ های هوا (دیفیوزر) می‌باشد. درروش‌ هوادهي عمقي به منظور انتقال و تزريق مناسب هوا به آب يا فاضلاب استفاده از دیفیوزرها به دليل توليد حباب‎هاي ريز توصيه مي‌شود. هر قدر حباب ‌هاي هوا كوچكتر باشند، راندمان انتقال اكسيژن به آب به دلیل افزایش سطح تماس بيشتر خواهد بود.

دیفیوزرها به دو دسته حباب درشت ، حباب ریز تقیسم میشوند: :

دیفیوزر حباب ریز در جاهایی مثل فاضلاب که نیاز به اکسیژن‌رسانی بیشتر هست کاربرد بیشتری دارد. در واقع در نوع حباب ریز تعداد حباب‌ها بیشتر و تماس با سطح مایع افزایش پیدا می‌کند. پخش‌کننده‌های حباب‌درشت در جاهایی که هدف متعادل‌سازی، جلوگیری از ته نشین شدن و همگن‌سازی محلول است کاربرد دارند.

دیفیوزرهای حباب ریز

دیفیوزرهای حباب ریز استفاده بیشتری در سیستم های تصفیه فاضلاب دارند و به جهت تولید حباب های ریز به تعداد بالا، انحلال اکسیژن را در آب افزایش می دهند. دیفیوزر هوادهی حباب ریز توانایی تولید حباب بین 1 تا 3 میلی متر را دارد.افشانك های نوع حباب ریز (Fine bubble) از یك دیسك با قاب نگهدارنده محكم از جنس پلی پروپلین و یك غشاء لاستیكی قابل انعطاف از جنس EPDM که دارای روزنه های بسیار ریزی جهت عبور حباب های هوا می باشد تشكیل شده اند . اتصال ورودی دیفیوزر در قسمت تحتانی قاب تعبیه شده است كه توسط بوشن هم سایز و یا كمربند ویژه اتصال از جنس پلی اتیلن قابل نصب روی انواع لوله می باشد. ممبران این نوع دیفیوزرها از جنس EPDM ساخته شده است. بدنه و براکت ممبران از مواد پلیمر (پلی آمید) می‌باشد و نوع قفل براکت به بدنه توسط پیچاندن براکت به بدنه تامین می‌گردد.

دیفیوزرهای بشقابی و دیسکی حباب ریز در پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب نسبت به انواع دیگر کاربرد بیشتری دارند. دیفیوزرهای لوله ای نیز در مخازنی که عرض مخازن کوچک بوده و مقدار هوای لازم جهت هوادهی زیاد می باشد بیشتر کاربرد دارد.

دیفیوزرهای حباب درشت

به طور کلی به دیفیوزری با سایز حباب بین 3 تا 50 میلیمتر دیفیوزر هوادهی حباب درشت میگویند. از دیفیوزر حباب درشت بیشتر در مواردی که نیاز به تلاطم و اختلاط نیاز است مانند مخازن متعادلسازی و … استفاده می شود. همچنین از این دیفیوزرها می توان برای اختلاط و به هم زدن و جلوگیری از ته نشینی مواد و همگن سازی محلول استفاده کرد.
در بسیاری از موارد بدلیل نیاز به اختلاط و تلاطم بیشتر بویژه درحوضچه های متعادل سازی فاضلاب استفاده از افشانک های حباب درشت (coars bubble) ترجیح داده می شوند. این افشانک ها قابلیت اختلاط شدیدتر جهت و تعلیق رسوبات و لجن های غلیظ را دارا می باشند. افشانك های حباب درشت اغلب از جنس پلی پروپلین و پی وی سی به شكل های بشقابی ساده و سوپاپی و یا قارچی قابل عرضه می باشند.
این مدل از دیفیوزر هوادهی حباب درشت برای مخلوط کردن اکسیژن بسیار مناسب است و برای تصفیه فاضلاب با حجم بالای ذرات جامد نیز موثر عمل میکند.

کاربرد دیفیوزردر تصفیه خانه

دیفیوزر با ایجاد تلاطم در مخازن فاضلاب از تشکیل رسوب و لجن جلوگیری می‌کند و از روش های مختلف شناورسازی به منظور تزریق یکنواخت گاز استفاده می‌کند و باعث حذف مواد معلق چربی و روغن می‌شود. همچنین دیفیوزر با انتقال و تزریق اکسیژن سبب جلوگیری از ایجاد شرایط بی هوازی در مخازن می‌شود.
به منظور انتقال هوا به فاضلاب دو روش اصلی وجود دارد: هوادهی عمقی(تحت فشار) و هوادهی سطحی.
هواده‌های عمقی در تصفیه خانه شامل سیستم تولید هوا (بلوئر) و سیستم توزیع هوا (دیفیوزر) می باشد. دیفیوزر هوادهی وظیفه تزریق هوای تولیدشده توسط بلوئر را دارد. هوادهی سطحی شامل هوادهی با هواده‌های مکانیکی سطحی می‌باشد که در در حوضچه‌های بزرگ و با آلایندگی بالا توصیه می‌شود.
● حوضچه‌های هـــوادهی تصفیه خانه‌های فــاضلاب
● حذف آهن، منگنز و انواع گازها از جمله: co٢،H٢S از آب شـرب
● کمک به تزریق ازن جهت تصفیه نهایی آب شرب و پساب تصفیه شده
● اکسیژن رسانی و حذف CO٢حوضچه‌های پرورش مــاهی

مزایای دیفیوزرها

● طول عمر بالا
● روش نصب آسان
● بدون مشکل گرفتگی
● حداقل مصرف انرژی
● ایجاد افت فشار ناچیز
● مقاومت بالا نسبت به خوردگی
● به علت ایجاد حباب‌های ریز سرعت انتقال و جذب اکسیژن بسیار بالاست.

انواع دیفیوزرهای هوادهی فاضلاب

دیفیوزر های هوادهی از نظر شکلی معمولا به شکل های لوله ای (Tube)، دیسکی (Disc) و صفحه ای (Plate) تولید می شود. همچنین از نظر نوع و اندازه حباب های تولیدی توسط آنها به دو دسته حباب درشت و حباب ریز تقسیم می شود.

3-دیفیوزر صفحه ای یا پلیت:

جنس بدنه ی این دیفیوزر از پلی پروپیلن مقاوم شده با فیبر شیشه ای می باشد. یکی از دلایلی که باعث افزایش راندمان و طول عمر دیفیوزر پلیتی شده است، طراحی خاص آن بوده که داری مزایای بسیاری می باشد.
این مزایای شامل مقدار انتقال اکسیژن بالا، فشار ثابت با افت کم و جوابگو بودن در هر شرایطی میباشد

2-دیفیوزر لوله ای:

دیفیوزرهای لوله ای از یک لوله از جنس پلیروپیلن و ممبران از جنس EPDM و یا سیلیکون ساخته میشوند. دیفیوزرهای لوله ای در سه سایزهای استاندارد ساخته میشوند که در صورت نیاز سایزهای دیگر نیز به صورت سفارشی تولید میشوند. چیدمان خاص روزنه ها باعث افزایش راندمان و عمر مفید و همچنین کاهش افت فشار میگردد. دیفیوزر هوادهی لوله ای در مدل حباب ریز و حباب درشت تولید میشود. این نوع دیفیوزر قابل نصب برروی لوله های استیل و پلاستکی میباشد.

1-دیسکی یا بشقابی:

دیفیوزر های دیسکی یا بشقابی حباب ریز در سایزهای 10 اینچ یا 27 سانتی متری، 12 اینچ یا 32 سانتی متری و 14 اینچ یا 35 سانتی متری تولید می شوند. برای مثال دیفیوزر های جگر (Jager Diffuser) که ساخت آلمان می باشد، دارای انواع HD270, HD340 می باشد که مدل HD270 دارای قطر 10 اینچ و مدل HD340 دارای قطر 12 اینچ می باشد.

شرایط نگهداری:

قابل توجه است که دیفیوزرها میبایستی تا قبل از نصب در پروژه و محیط کار در محلی تاریک و خشک نگهداری شود و نباید در تماس با هوای آزاد، خاک و علی الخصوص نور آفتاب قرار گیرند.
اشعه UV آفتاب اثر کاملا تخریبی بر روی ممبران دیفیوزرها دارد و خاصیت ارتجاعی را در ممبران (لایه غشایی لاستیکی) از بین می‌برد. بر اساس استاندارد و تحقیقات آلمانDIN-٧٧١۶ نور آفتاب، گرما، گرد و خاک و غبار، یخزدگی عامل اصلی آسیب رسان به لاستیک بکار رفته در ممبران دیفیوزر می‌باشد. لذا تا قبل از نصب از رها کردن دیفیوزرها در محل پروژه و استخرها بدون آبگیری جدا اجتناب نموده و در صورت نصب در محل، تا زمان آبگیری با پارچه‌های مخصوص و یا صفحه های عایق در برابر نور آفتاب (اشعه UV) و گرد خاک پوشانده شوند. پیشنهاد می‎گردد با پارچه تارپولين (پارچه های ضد آب) پوشانده‏ شود.
توجه داشته باشید تا قبل از نصب در محیط و فضای‌های خارجی، دیفیوزرها در انبار با شرایط ذکر شده نگهداری گردد و این زمان متجاوز از یک سال نباشد.